تبلیغات
تور قبرس | تور قبرس نوروز 97 - تاریخچه کشور قبرس
  • تور قبرس

کاربر عزیز،
به وبسایت تور قبرس | تور قبرس نوروز 97 خوش آمدید

تاریخچه کشور قبرس

این کشور که یکی از مهم ترین پایگاه های نظامی بریتانیا محسوب می شود در نزدیکی کانال سوئز قرار دارد. بعد از جنگ جهانی اول بود یک جمهوری ترک در این کشور برپا شد که علارغم منکر شدن هر گونه ادعایی در این رابطه در سال 1925 میلادی تبدیل به یکی از چندین مستعمره انگلستان گردید.

تاریخچه کشور قبرس

اهالی کشور قبرس در قسمت های یونانی نشین و ترک نشین در طی جنگ جهانی دوم بر سر بخش های مختلفی از این جزیره به کشمکش با یکدیگر پرداختند که سرانجام بعد از پایان جنگ، حزب ملی گرای قبرس، این کشور را بعنوان یک کشور با حقوق مجزای خود یا قسمتی از ترکیه و یونان، به تحریک خودمختاری روی آورد. در نهایت در سال 1960 میلادی بود که اسقف اعظم، ماکاریوس سوم، بعنوان اولین رئیس جمهور این کشور به استقلال رسید ولی این جزیره باز هم با تنش های قومی باقی ماند و در سال 1974 هنگامی که ماکاریوس از طرف حزب نظامی یونان حذف گردید، استقلال آن نیز مجددا از بین رفت.

تاریخچه کشور قبرس

سپس سربازان ترک حمله کردند و یونانی ها قادر نبودند به شکل اثرگذاری این حملات را پاسخ دهند و بعد از اینکه ترکیه توانست کنترل حدود یک سوم از بخش شمالی جزیره را بدست بگیرد، سازمان ملل متحد اعلام آتش بس کرد. از همان سال تا الان قبرس بصورت کشوری تقسیم شده باقی ماند. در اواسط سال 2015 رئیس جمهور وقت قبرس، نیکوس آناستاسیادس و رهبر قبرس ترک نشین، مصطفی آکینچی با یکدیگر ملاقاتی انجام دادند و در نهایت تصمیم به این گرفته شد تا برای همیشه به این تقسیم بندی پایان داده شود.

تاریخچه کشور قبرس

پایتخت و بزرگترین شهر قبرس، نیکوزیا است. همچنین مقر سازمان ملل بعلاوه دفاتر نمایندگی‌های کشورهای خارجی در این شهر واقع شده اند. در پایان بد نیست بدانید که نیکوزیا تنها پایتخت دوتکه جهان می باشد که نیمی از آن در اختیار قبرس شمالی و نیمی دیگر در اختیار قبرس جنوبی است.

موضوعات مرتبط

کشور قبرس شمالی ، کشور قبرس ،